Advanced Custom Fields Pro v5.2.9 - en to it_IT translation catalogue (625 entries)

en: %d fields require attention
it_IT: %d Campi necessitano di attenzioni

en: %s added
it_IT: %s aggiunto

en: %s already exists
it_IT: %s esiste già

en: %s field group duplicated. | %s field groups duplicated.
it_IT[0]: %s Field Group duplicato.
it_IT[1]: %s Field Group duplicati.

en: %s field group synchronised. | %s field groups synchronised.
it_IT[0]: %s Field Group sincronizzato.
it_IT[1]: %s Field Group sincronizzati.

en: %s requires at least %s selection | %s requires at least %s selections
it_IT[0]: %s richiede la selezione di almeno %s
it_IT[1]: %s richiede le selezioni di almeno %s

en: %s value is required
it_IT: Il valore %s è richiesto

en: (no title)
it_IT: (nessun titolo)

en: + Add Field
it_IT: + Aggiungi Campo

en: 1 field requires attention
it_IT: 1 Campo necessita di attenzioni

en: <b>Error</b>. Could not connect to update server
it_IT: <b>Errore</b>.Impossibile connettersi al server di aggiornamento

en: <b>Error</b>. Could not load add-ons list
it_IT: <b>Errore</b>. Impossibile caricare l'elenco Add-ons

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
it_IT: <b>Seleziona</b> gli elementi per <b>nasconderli</b> dalla pagina Modifica.

en: A new field for embedding content has been added
it_IT: È stato aggiunto un nuovo campo per incorporare contenuti

en: A smoother custom field experience
it_IT: Campi Personalizzati come non li avete mai visti

en: ACF PRO contains powerful features such as repeatable data, flexible content layouts, a beautiful gallery field and the ability to create extra admin options pages!
it_IT: ACF PRO contiene caratteristiche impressionanti come i Campi Repeater, Flexible Layout, Gallery e la possibilità di creare Options Page (pagine opzioni di amministrazione) personalizzabili!

en: ACF now saves its field settings as individual post objects
it_IT: ACF ora salva le impostazioni dei Campi come oggetti Post individuali

en: Accordion
it_IT: Fisarmonica

en: Activate License
it_IT: Attiva Licenza

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Attivo <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Attivo <span class="count">(%s)</span>

en: Add
it_IT: Aggiungi

en: Add 'other' choice to allow for custom values
it_IT: Aggiungi scelta 'altro' per consentire valori personalizzati

en: Add / Edit
it_IT: Aggiungi / Modifica

en: Add File
it_IT: Aggiungi file

en: Add Image
it_IT: Aggiungi Immagine

en: Add Image to Gallery
it_IT: Aggiungi Immagine alla Galleria

en: Add New
it_IT: Aggiungi Nuovo

en: Add New Field
it_IT: Aggiungi Nuovo Campo

en: Add New Field Group
it_IT: Aggiungi Nuovo 
    Field Group

en: Add New Layout
it_IT: Aggiungi Nuovo Layout

en: Add Row
it_IT: Aggiungi Riga

en: Add layout
it_IT: Aggiungi Layout

en: Add new choice
it_IT: Aggiungi nuova scelta

en: Add row
it_IT: Aggiungi riga

en: Add rule group
it_IT: Aggiungi gruppo di regole

en: Add to gallery
it_IT: Aggiungi a Galleria

en: Advanced Custom Fields
it_IT: Campi Personalizzati Avanzati

en: Advanced Custom Fields Database Upgrade
it_IT: Aggiornamento Database 
    Advanced Custom Fields

en: All
it_IT: Tutti

en: All %s formats
it_IT: Tutti i formati %s

en: All 4 premium add-ons have been combined into a new <a href="%s">Pro version of ACF</a>. With both personal and developer licenses available, premium functionality is more affordable and accessible than ever before!
it_IT: Parallelamente ACF5 è la versione tutta nuova di <a href="%s">ACF5 PRO</a>! Questa versione PRO include tutti e 4 i componenti aggiuntivi premium (Repeater, Gallery, Flexible Content e Pagina Opzioni) e con le licenze personali e di sviluppo disponibili, funzionalità premium è più conveniente che mai!

en: All fields following this "tab field" (or until another "tab field" is defined) will be grouped together using this field's label as the tab heading.
it_IT: Tutti i campi che seguono questo "campo scheda" (o finché un altro "campo tab " viene definito) verranno raggruppati utilizzando l'etichetta di questo campo come intestazione scheda.

en: All fields from %s field group
it_IT: Tutti i campi dal %s field group

en: All images
it_IT: Tutte le immagini

en: All post types
it_IT: Tutti i tipi di post

en: All taxonomies
it_IT: Tutte le Tassonomie

en: All user roles
it_IT: Tutti i ruoli utente

en: Allow 'custom' values to be added
it_IT: Consenti valori 'personalizzati' da aggiungere

en: Allow Archives URLs
it_IT: Consentire URL degli Archivi

en: Allow Custom
it_IT: Consenti Personalizzato

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
it_IT: Visualizza HTML come testo

en: Allow Null?
it_IT: Consenti Nullo?

en: Allow new terms to be created whilst editing
it_IT: Abilita la creazione di nuovi Termini

en: Allowed file types
it_IT: Tipologie File permesse

en: Alt Text
it_IT: Testo Alt

en: Appearance
it_IT: Aspetto

en: Appears after the input
it_IT: Accodare dopo l'input

en: Appears before the input
it_IT: Appare prima dell'input

en: Appears when creating a new post
it_IT: Appare quando si crea un nuovo post

en: Appears within the input
it_IT: Appare nella finestra di input

en: Append
it_IT: Accodare

en: Append to the end
it_IT: Aggiungere alla fine

en: Apply
it_IT: Applica

en: Archives
it_IT: Archivi

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: Attachment
it_IT: Allegato

en: Author
it_IT: Autore

en: Automatically add &lt;br&gt;
it_IT: Aggiungi automaticamente &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
it_IT: Aggiungi automaticamente paragrafi

en: Basic
it_IT: Base

en: Before you start using the new awesome features, please update your database to the newest version.
it_IT: Prima di iniziare ad utilizzare queste nuove fantastiche funzionalità, aggiorna il tuo Database alla versione più attuale.

en: Below fields
it_IT: Sotto campi

en: Below labels
it_IT: Sotto etichette

en: Better Front End Forms
it_IT: Forme Anteriori migliori

en: Better Options Pages
it_IT: Migliori Pagine Opzioni

en: Better Validation
it_IT: Validazione Migliore

en: Better version control
it_IT: Migliore versione di controllo

en: Block
it_IT: Blocco

en: Both (Array)
it_IT: Entrambi (Array)

en: Bulk Actions
it_IT: Azioni di massa

en: Bulk actions
it_IT: Azioni in blocco

en: Button Group
it_IT: Gruppo Bottoni

en: Button Label
it_IT: Etichetta Bottone

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Caption
it_IT: Didascalia

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Center
it_IT: Centro

en: Center the initial map
it_IT: Centrare la mappa iniziale

en: Changelog
it_IT: Novità

en: Character Limit
it_IT: Limite Carattere

en: Check Again
it_IT: Ricontrollare

en: Child Page (has parent)
it_IT: Pagina Figlio (ha Genitore)

en: Choice
it_IT: Scegli

en: Choices
it_IT: Scelte

en: Clear
it_IT: Chiaro

en: Clear location
it_IT: Pulisci posizione

en: Click the "%s" button below to start creating your layout
it_IT: Clicca il bottone "%s" qui sotto per iniziare a creare il layout

en: Click to initialize TinyMCE
it_IT: Clicca per inizializzare TinyMCE

en: Click to toggle
it_IT: Clicca per alternare

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Close Field
it_IT: Chiudi Campo

en: Close Window
it_IT: Chiudi Finestra

en: Collapse Details
it_IT: Chiudi Dettagli

en: Collapsed
it_IT: Collassata

en: Color Picker
it_IT: Selettore colore

en: Comma separated list. Leave blank for all types
it_IT: Lista separata da virgole. Lascia bianco per tutti i tipi

en: Comment
it_IT: Commento

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Conditional Logic
it_IT: Condizione Logica

en: Connect selected terms to the post
it_IT: Collega i Termini selezionati al Post

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Content Editor
it_IT: Editor Contenuto

en: Controls how new lines are rendered
it_IT: Controlla come le nuove linee sono renderizzate

en: Copy to clipboard
it_IT: Copia negli appunti

en: Create Terms
it_IT: Crea Termini

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
it_IT: Creare un insieme di regole per determinare quale schermate in modifica dovranno utilizzare i campi personalizzati avanzati

en: Current Color
it_IT: Colore Corrente

en: Current User
it_IT: Utente corrente

en: Current User Role
it_IT: Ruolo Utente corrente

en: Current Version
it_IT: Versione corrente

en: Custom Fields
it_IT: Campi Personalizzati

en: Custom:
it_IT: Personalizzato:

en: Customise WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
it_IT: Personalizza WordPress con campi potenti, professionali e intuitivi.

en: Customise the map height
it_IT: Personalizza l'altezza della mappa iniziale

en: Database Upgrade Required
it_IT: Aggiornamento Database richiesto

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
it_IT: Aggiornamento Database completato. <a href="%s">Ritorna alla Network Dashboard</a>

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
it_IT: Aggiornamento del database completato. <a href="%s">Guarda le novità</a>

en: Date Picker
it_IT: Selettore data

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
it_IT: Fatto

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
it_IT: Oggi

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
it_IT: Prossimo

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
it_IT: Precedente

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
it_IT: Sett

en: Date Time Picker
it_IT: Selettore data/ora

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
it_IT: Fatto

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
it_IT: Ora

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
it_IT: Ore

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
it_IT: Microsecondo

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
it_IT: Millisecondo

[ctx: Date Time Picker JS minuteText]
en: Minute
it_IT: Minuto

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
it_IT: Secondo

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
it_IT: Seleziona

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
it_IT: Scegli tempo

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
it_IT: Orario

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
it_IT: Fuso orario

en: Deactivate License
it_IT: Disattivare Licenza

en: Default Template
it_IT: Template Default

en: Default Value
it_IT: Valore di default

en: Delay initialization?
it_IT: Ritardo inizializzazione?

en: Delete
it_IT: Cancella

en: Delete Layout
it_IT: Cancella Layout

en: Delete field
it_IT: Cancella Campo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Discussion
it_IT: Discussione

en: Display
it_IT: Visualizza

en: Display Format
it_IT: Formato di visualizzazione

en: Displays text alongside the checkbox
it_IT: Visualizza il testo a fianco alla casella di controllo

en: Documentation
it_IT: Documentazione

en: Download & Install
it_IT: Scarica & Installa

en: Download export file
it_IT: Scarica file di esportazione

en: Drag to reorder
it_IT: Trascinare per riordinare

en: Duplicate
it_IT: Duplica

en: Duplicate Layout
it_IT: Duplica Layout

en: Duplicate field
it_IT: Duplica Campo

en: Duplicate this item
it_IT: Duplica questo elemento

en: Easy Upgrading
it_IT: Aggiornamento facile

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Edit Field
it_IT: Modifica Campo

en: Edit Field Group
it_IT: Modifica 
    Field Group

en: Edit File
it_IT: Modifica File

en: Edit Image
it_IT: Modifica Immagine

en: Edit field
it_IT: Modifica Campo

en: Edit field group
it_IT: Modifica Field Group

en: Elements
it_IT: Elementi

en: Embed Size
it_IT: Dimensione Embed

en: End-point
it_IT: Punto finale

en: Enter URL
it_IT: Inserisci URL

en: Enter each choice on a new line.
it_IT: Immettere ogni scelta su una nuova linea.

en: Enter each default value on a new line
it_IT: Immettere ogni valore di default su una nuova linea

en: Error uploading file. Please try again
it_IT: Errore caricamento file. Per favore riprova

en: Error validating request
it_IT: Errore di convalida richiesta

en: Error.
it_IT: Errore.

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Expand Details
it_IT: Espandi Dettagli

en: Export Field Groups
it_IT: Esporta 
    Field Group

en: Export Field Groups to PHP
it_IT: Esporta 
    Field Group
     di PHP

en: Export File
it_IT: Esporta file

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
it_IT[0]: Esportato 1 gruppo di campi.
it_IT[1]: Esportati %s gruppi di campi.

en: Featured Image
it_IT: Immagine di presentazione

en: Field
it_IT: Campo

en: Field Groups
it_IT: Field Group

en: Field Keys
it_IT: Field Key

en: Field Label
it_IT: Etichetta Campo

en: Field Name
it_IT: Nome Campo

en: Field Type
it_IT: Tipo di Campo

en: Field group deleted.
it_IT: Field Group
     cancellato.

en: Field group draft updated.
it_IT: Bozza 
    Field Group
     aggiornata.

en: Field group duplicated. %s
it_IT: Field Group
     duplicato. %s

en: Field group published.
it_IT: Field Group
     pubblicato.

en: Field group saved.
it_IT: Field Group
     salvato.

en: Field group scheduled for.
it_IT: Field Group
     previsto.

en: Field group settings have been added for label placement and instruction placement
it_IT: Sono state aggiunte impostazioni di gruppo sul Campo per l'inserimento dell'etichetta e il posizionamento di istruzioni

en: Field group submitted.
it_IT: Field Group
     inviato.

en: Field group synchronised. %s
it_IT: Field Group
     sincronizzato. %s

en: Field group title is required
it_IT: Il titolo del Field Group è richiesto

en: Field group updated.
it_IT: Field Group
     aggiornato.

en: Field groups with a lower order will appear first
it_IT: Field groups come inizialmente viene visualizzato in un ordine inferiore

en: Field type does not exist
it_IT: Il tipo di Campo non esiste

en: Fields
it_IT: Campi

en: Fields can now be mapped to comments, widgets and all user forms!
it_IT: I campi possono essere mappati con i commenti, widget e tutte le forme degli utenti!

en: File name
it_IT: Nome file

en: File size
it_IT: Dimensione File

en: File size must be at least %s.
it_IT: La dimensione massima deve essere di almeno %s.

en: File size must must not exceed %s.
it_IT: La dimensione massima non deve superare i %s.

en: File type must be %s.
it_IT: La tipologia del File deve essere %s.

en: Filter by Post Type
it_IT: Filtra per tipo di Post

en: Filter by Taxonomy
it_IT: Fitra per tassonomia

en: Filter by role
it_IT: Filtra per ruolo

en: Filters
it_IT: Filtri

en: Find current location
it_IT: Trova posizione corrente

en: Flexible Content
it_IT: Contenuto Flessibile

en: Flexible Content requires at least 1 layout
it_IT: Flexible Content richiede almeno 1 layout

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
it_IT: Per un maggiore controllo, è possibile specificare sia un valore ed etichetta in questo modo:

en: Form validation is now done via PHP + AJAX in favour of only JS
it_IT: Validazione del form ora avviene tramite PHP + AJAX in favore del solo JS

en: Format
it_IT: Formato

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Front Page
it_IT: Pagina Principale

en: Full Size
it_IT: Dimensione piena

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Generate PHP
it_IT: Genera PHP

en: Generate export code
it_IT: Generare codice di esportazione

en: Goodbye Add-ons. Hello PRO
it_IT: Ciao, ciao Add-ons. Benvenuto PRO

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Group (displays selected fields in a group within this field)
it_IT: Gruppo (Visualizza campi selezionati in un gruppo all'interno di questo campo)

en: Height
it_IT: Altezza

en: Hide on screen
it_IT: Nascondi nello schermo

en: High (after title)
it_IT: Alto (dopo il titolo)

en: Horizontal
it_IT: Orizzontale

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
it_IT: Se più gruppi di campi appaiono su una schermata di modifica, verranno usate le opzioni del primo Field Group usato (quello con il numero d'ordine più basso)

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Array
it_IT: Array Immagine

en: Image ID
it_IT: ID Immagine

en: Image URL
it_IT: URL Immagine

en: Image height must be at least %dpx.
it_IT: L'altezza dell'immagine deve essere di almeno %dpx.

en: Image height must not exceed %dpx.
it_IT: L'altezza dell'immagine non deve superare i %dpx.

en: Image width must be at least %dpx.
it_IT: La larghezza dell'immagine deve essere di almeno %dpx.

en: Image width must not exceed %dpx.
it_IT: La larghezza dell'immagine non deve superare i %dpx.

en: Import
it_IT: Importa

en: Import / Export now uses JSON in favour of XML
it_IT: Importa / Esporta ora utilizza JSON a favore di XML

en: Import Field Groups
it_IT: Importa 
    Field Group

en: Import File
it_IT: Importa file

en: Import file empty
it_IT: File importato vuoto

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
it_IT[0]: Importato 1 field group
it_IT[1]: Importati %s field groups

en: Improved Data
it_IT: Miglioramento dei dati

en: Improved Design
it_IT: Miglioramento del Design

en: Improved Usability
it_IT: Migliorata Usabilità

en: Inactive
it_IT: Inattivo

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
it_IT[0]: Inattivo <span class="count">(%s)</span>
it_IT[1]: Inattivo <span class="count">(%s)</span>

en: Including the popular Select2 library has improved both usability and speed across a number of field types including post object, page link, taxonomy and select.
it_IT: Inclusa la famosa biblioteca Select2, che ha migliorato sia l'usabilità, che la velocità di Campi come Post, Link, Tassonomie e Select.

en: Incorrect file type
it_IT: Tipo file non corretto

en: Info
it_IT: Informazioni

en: Insert
it_IT: Inserisci

en: Installed
it_IT: Installato

en: Instruction placement
it_IT: Posizionamento Istruzione

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
it_IT: Istruzioni per gli autori. Mostrato al momento della presentazione dei dati

en: Introducing ACF PRO
it_IT: Introduzione ACF PRO

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
it_IT: Si raccomanda vivamente di eseguire il backup del database prima di procedere. Sei sicuro che si desidera eseguire il programma di aggiornamento adesso?

en: Key
it_IT: Chiave

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Label placement
it_IT: Posizionamento etichette

en: Labels will be displayed as %s
it_IT: Etichette verranno visualizzate come %s

en: Large
it_IT: Grande

en: Latest Version
it_IT: Ultima versione

en: Leave blank for no limit
it_IT: Lasciare vuoto per nessun limite

en: Left aligned
it_IT: Allineamento a sinistra

en: Length
it_IT: Lunghezza

en: Library
it_IT: Libreria

en: License Information
it_IT: Informazioni Licenza

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: Limit the media library choice
it_IT: Limitare la scelta alla libreria multimediale

en: Load Terms
it_IT: Carica Termini

en: Load value from posts terms
it_IT: Carica valori dai Termini del Post

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Local JSON
it_IT: JSON locale

en: Locating
it_IT: Localizzazione

en: Location
it_IT: Posizione

en: Logged in
it_IT: Autenticato

en: Many fields have undergone a visual refresh to make ACF look better than ever! Noticeable changes are seen on the gallery, relationship and oEmbed (new) fields!
it_IT: Molti Campi hanno subito un aggiornamento visivo per rendere ACF un aspetto migliore che mai! Notevoli cambiamenti li trovate nei Campi Gallery, Relazioni e oEmbed (nuovo)!

en: Maximum
it_IT: Massimo

en: Maximum Layouts
it_IT: Layout Massimi

en: Maximum Rows
it_IT: Righe Massime

en: Maximum Selection
it_IT: Seleziona Massima

en: Maximum Value
it_IT: Valore Massimo

en: Maximum posts
it_IT: Post massimi

en: Maximum rows reached ({max} rows)
it_IT: Righe massime raggiunte ({max} righe)

en: Maximum selection reached
it_IT: Selezione massima raggiunta

en: Maximum values reached ( {max} values )
it_IT: Valori massimi raggiunti ( valori {max} )

en: Maximum {label} limit reached ({max} {identifier})
it_IT: Massimo {label} limite raggiunto ({max} {identifier})

en: Medium
it_IT: Medio

en: Menu Item
it_IT: Menu Elemento

en: Menu Locations
it_IT: Posizione Menu

en: Menus
it_IT: Menu

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Minimum
it_IT: Minimo

en: Minimum Layouts
it_IT: Layout Minimi

en: Minimum Rows
it_IT: Righe Minime

en: Minimum Selection
it_IT: Seleziona Minima

en: Minimum Value
it_IT: Valore Minimo

en: Minimum posts
it_IT: Post minimi

en: Minimum rows reached ({min} rows)
it_IT: Righe minime raggiunte ({min} righe)

en: Minimum values reached ( {min} values )
it_IT: Valori minimi raggiunti ( valori {min} )

en: More AJAX
it_IT: Più AJAX

en: More fields use AJAX powered search to speed up page loading
it_IT: Altri campi utilizzano la ricerca di AJAX per velocizzare il caricamento della pagina

en: Move
it_IT: Sposta

en: Move Complete.
it_IT: Spostamento Completato.

en: Move Custom Field
it_IT: Sposta Campo Personalizzato

en: Move Field
it_IT: Sposta Campo

en: Move field to another group
it_IT: Sposta

en: Move to trash. Are you sure?
it_IT: Sposta nel cestino. Sei sicuro?

en: Moving Fields
it_IT: Spostamento Campi

en: Multi Select
it_IT: Selezione Multipla

en: Multiple Values
it_IT: Valori Multipli

en: Name
it_IT: Nome

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
it_IT: Testo

en: New Field
it_IT: Nuovo Campo

en: New Field Group
it_IT: Nuovo 
    Field Group

en: New Forms
it_IT: Nuovi Forme

en: New Gallery
it_IT: Nuova Galleria

en: New Lines
it_IT: Nuove Linee

en: New Relationship field setting for 'Filters' (Search, Post Type, Taxonomy)
it_IT: Nuove Impostazione Campo Relazione per i 'Filtri' (Ricerca, Tipo di Post, Tassonomia)

en: New Settings
it_IT: Nuove Impostazioni

en: New archives group in page_link field selection
it_IT: Nuovo gruppo archivi in materia di selezione page_link

en: New auto export to JSON feature allows field settings to be version controlled
it_IT: Nuova esportazione automatica di funzione JSON consente impostazioni dei campi da versione controllati

en: New auto export to JSON feature improves speed
it_IT: Nuovo esportazione automatica di funzionalità JSON migliora la velocità

en: New field group functionality allows you to move a field between groups & parents
it_IT: La nuova funzionalità di Field Group consente di spostare un campo tra i gruppi e genitori

en: New functions for options page allow creation of both parent and child menu pages
it_IT: Nuove funzioni per la Pagina Opzioni consentono la creazione di pagine menu genitore e figlio

en: No Custom Field Groups found for this options page. <a href="%s">Create a Custom Field Group</a>
it_IT: Nessun Field Group personalizzato trovato in questa Pagina Opzioni. <a href="%s">Crea un Field Group personalizzato</a>

en: No Field Groups found
it_IT: Nessun 
    Field Group
     Trovato

en: No Field Groups found in Trash
it_IT: Nessun 
    Field Group
     trovato nel cestino

en: No Fields found
it_IT: Nessun Campo trovato

en: No Fields found in Trash
it_IT: Nessun Campo trovato nel cestino

en: No Formatting
it_IT: Nessuna formattazione

en: No embed found for the given URL.
it_IT: Nessun embed trovato per l'URL specificato.

en: No field groups selected
it_IT: Nessun 
    Field Group
     selezionato

en: No fields. Click the <strong>+ Add Field</strong> button to create your first field.
it_IT: Nessun Campo. Clicca il bottone <strong>+ Aggiungi Campo</strong> per creare il primo campo.

en: No file selected
it_IT: Nessun file selezionato

en: No image selected
it_IT: Nessun immagine selezionata

en: No matches found
it_IT: Nessun risultato

en: No options pages exist
it_IT: Nessuna Pagina Opzioni esistente

[ctx: No terms]
en: No %s
it_IT: Nessun %s

en: No toggle fields available
it_IT: Nessun Campo Toggle disponibile

en: No updates available.
it_IT: Nessun aggiornamento disponibile.

en: None
it_IT: Nessuno

en: Normal (after content)
it_IT: Normale (dopo contenuto)

en: Null
it_IT: Nullo

en: Number
it_IT: Numero

en: Off Text
it_IT: Testo Disattivo

en: On Text
it_IT: Testo Attivo

en: Opens in a new window/tab
it_IT: Apri in una nuova scheda/finestra

en: Options
it_IT: Opzioni

en: Options Page
it_IT: Pagina Opzioni

en: Options Updated
it_IT: Opzioni Aggiornate

en: Order
it_IT: Ordinamento

en: Order No.
it_IT: N. Ordinamento

en: Other
it_IT: Altro

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page Attributes
it_IT: Atrributi Pagina

en: Page Link
it_IT: Link Pagina

en: Page Parent
it_IT: Genitore Pagina

en: Page Template
it_IT: Template Pagina

en: Page Type
it_IT: Tipo di Pagina

en: Parent
it_IT: Genitore

en: Parent Page (has children)
it_IT: Pagina Genitore (ha Figli)

en: Parent fields
it_IT: Campi genitore

en: Placeholder Text
it_IT: Testo segnaposto

en: Placement
it_IT: Posizione

en: Please also ensure any premium add-ons (%s) have first been updated to the latest version.
it_IT: Si prega di assicurarsi che anche i componenti premium (%s) siano prima stati aggiornati all'ultima versione.

en: Please enter your license key above to unlock updates
it_IT: Inserisci il tuo codice di licenza per sbloccare gli aggiornamenti

en: Please select the destination for this field
it_IT: Per favore seleziona la destinazione per questo Campo

en: Position
it_IT: Posizione

en: Post Category
it_IT: Categoria Post

en: Post Format
it_IT: Formato Post

en: Post ID
it_IT: ID Post

en: Post Object
it_IT: Oggetto Post

en: Post Status
it_IT: Stato Post

en: Post Taxonomy
it_IT: Tassonomia Post

en: Post Template
it_IT: Template Post

en: Post Type
it_IT: Tipo Post

en: Post updated
it_IT: Post aggiornato

en: Posts Page
it_IT: Pagina Post

en: Powerful Features
it_IT: Potenti funzionalità

en: Prefix Field Labels
it_IT: Prefisso Etichetta Campo

en: Prefix Field Names
it_IT: Prefisso Nomi Campo

en: Prepend
it_IT: Anteponi

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
it_IT: Inserisci un Checkbox extra per poter selezionare tutte le opzioni

en: Prepend to the beginning
it_IT: Anteporre all'inizio

en: Preview Size
it_IT: Dimensione Anteprima

en: Pro
it_IT: PRO

en: Publish
it_IT: Pubblica

en: Radio Button
it_IT: Bottone Radio

en: Radio Buttons
it_IT: Bottoni Radio

en: Range
it_IT: Intervallo

en: Read more about <a href="%s">ACF PRO features</a>.
it_IT: Scopri di più sulle <a href="%s">funzionalità di ACF PRO</a>.

en: Reading upgrade tasks...
it_IT: Lettura attività di aggiornamento ...

en: Redesigning the data architecture has allowed sub fields to live independently from their parents. This allows you to drag and drop fields in and out of parent fields!
it_IT: Ridisegnare l'architettura dei dati ha permesso ai Sotto-Campi di vivere in modo indipendente dai loro Genitori. Ciò consente di trascinare e rilasciare i Campi dentro e fuori i Campi Genitore!

en: Register
it_IT: Registra

en: Relational
it_IT: Relazionale

en: Relationship
it_IT: Relazioni

en: Relationship Field
it_IT: Campo Relazione

en: Remove
it_IT: Rimuovi

en: Remove layout
it_IT: Rimuovi Layout

en: Remove row
it_IT: Rimuovi riga

en: Reorder
it_IT: Riordina

en: Reorder Layout
it_IT: Riordina Layout

en: Repeater
it_IT: Ripetitore

en: Required?
it_IT: Richiesto?

en: Resources
it_IT: Risorse

en: Restrict which files can be uploaded
it_IT: Limita i tipi di File che possono essere caricati

en: Restrict which images can be uploaded
it_IT: Limita i tipi di immagine che possono essere caricati

en: Restricted
it_IT: Limitato

en: Return Format
it_IT: Formato di ritorno

en: Return Value
it_IT: Valore di ritorno

en: Reverse current order
it_IT: Ordine corrente inversa

en: Review sites & upgrade
it_IT: Rivedi siti e aggiornamenti

en: Revisions
it_IT: Revisioni

en: Row
it_IT: Riga

en: Rows
it_IT: Righe

en: Rules
it_IT: Regole

en: Save 'custom' values to the field's choices
it_IT: Salvare i valori 'personalizzati' per le scelte del campo

en: Save 'other' values to the field's choices
it_IT: Salvare i valori 'altri' alle scelte di campo

en: Save Custom
it_IT: Salva Personalizzato

en: Save Format
it_IT: Salva Formato

en: Save Other
it_IT: Salva Altro

en: Save Terms
it_IT: Salva Termini

en: Seamless (no metabox)
it_IT: Senza giunte (senza metabox)

en: Seamless (replaces this field with selected fields)
it_IT: Senza interruzione (sostituisce questo campo con i campi selezionati)

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search Field Groups
it_IT: Cerca 
    Field Group

en: Search Fields
it_IT: Ricerca Campi

en: Search for address...
it_IT: Cerca per indirizzo...

en: Search...
it_IT: Ricerca ...

en: See what's new in <a href="%s">version %s</a>.
it_IT: Guarda cosa c'è di nuovo nella <a href="%s">versione %s</a>.

en: Select %s
it_IT: Seleziona %s

en: Select Color
it_IT: Seleziona colore

en: Select Field Groups
it_IT: Cerca 
    Field Group

en: Select File
it_IT: Seleziona File

en: Select Image
it_IT: Seleziona Immagine

en: Select Link
it_IT: Seleziona Link

en: Select a sub field to show when row is collapsed
it_IT: Selezionare un campo secondario da visualizzare quando la riga è collassata

en: Select multiple values?
it_IT: Selezionare più valori?

en: Select one or more fields you wish to clone
it_IT: Selezionare uno o più campi che si desidera clonare

en: Select post type
it_IT: Seleziona Post Type

en: Select taxonomy
it_IT: Seleziona Tassonomia

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups.
it_IT: Selezionare il file JSON di Advanced Custom Fields che si desidera importare. Quando si fa clic sul pulsante di importazione di seguito, ACF importerà i 
    Field Group
    .

en: Select the appearance of this field
it_IT: Seleziona l'aspetto per questo Campo

en: Select the field groups you would like to export and then select your export method. Use the download button to export to a .json file which you can then import to another ACF installation. Use the generate button to export to PHP code which you can place in your theme.
it_IT: Selezionare i 
    Field Group
     che si desidera esportare e quindi selezionare il metodo di esportazione. Utilizzare il pulsante di download per esportare in un file .json che sarà poi possibile importare in un'altra installazione ACF. Utilizzare il pulsante generare per esportare il codice PHP che è possibile inserire nel vostro tema.

en: Select the taxonomy to be displayed
it_IT: Seleziona la Tassonomia da mostrare

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
it_IT: Per favore cancella 1 carattere

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
it_IT: Cancellare %d caratteri

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
it_IT: Per favore inserire 1 o più caratteri

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
it_IT: Inserisci %d o più caratteri

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
it_IT: Caricamento fallito

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
it_IT: Caricamento altri risultati&hellip;

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
it_IT: Nessun riscontro trovato

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
it_IT: Un risultato disponibile, premi invio per selezionarlo.

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
it_IT: %d risultati disponibili, usa i tasti freccia su e giù per scorrere.

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
it_IT: Cercando&hellip;

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
it_IT: Puoi selezionare solo 1 elemento

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
it_IT: È possibile selezionare solo %d elementi

en: Selected elements will be displayed in each result
it_IT: Gli elementi selezionati verranno visualizzati in ogni risultato

en: Send Trackbacks
it_IT: Invia Trackbacks

en: Separator
it_IT: Separatore

en: Set the initial zoom level
it_IT: Imposta il livello di zoom iniziale

en: Sets the textarea height
it_IT: Imposta le righe dell'area di testo

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Show Media Upload Buttons?
it_IT: Mostra Bottoni caricamento Media?

en: Show this field group if
it_IT: Mostra questo 
    Field Group
     se

en: Show this field if
it_IT: Mostra questo Campo se

en: Shown in field group list
it_IT: Mostrato in lista field group

en: Shown when entering data
it_IT: Mostrato durante l'immissione dei dati

en: Sibling fields
it_IT: Campi di pari livello

en: Side
it_IT: A lato

en: Single Value
it_IT: Valore Singolo

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
it_IT: Singola parola, nessun spazio. Sottolineatura e trattini consentiti

en: Site
it_IT: Sito

en: Site is up to date
it_IT: Il sito è aggiornato

en: Site requires database upgrade from %s to %s
it_IT: Il sito necessita di un aggiornamento Database da %s a %s

en: Smarter field settings
it_IT: Impostazioni dei Campi più intelligenti

en: Sorry, this browser does not support geolocation
it_IT: Spiacente, questo browser non supporta la geolocalizzazione

en: Sort by date modified
it_IT: Ordina per data modifica

en: Sort by date uploaded
it_IT: Ordina per aggiornamento data

en: Sort by title
it_IT: Ordina per titolo

en: Spam Detected
it_IT: Spam Rilevato

en: Specify the returned value on front end
it_IT: Specificare il valore restituito sul front-end

en: Specify the style used to render the clone field
it_IT: Specificare lo stile utilizzato per il rendering del campo clona

en: Specify the style used to render the selected fields
it_IT: Specificare lo stile utilizzato per il rendering dei campi selezionati

en: Specify the value returned
it_IT: Specificare il valore restituito

en: Specify where new attachments are added
it_IT: Specificare dove vengono aggiunti nuovi allegati

en: Standard (WP metabox)
it_IT: Standard (metabox WP)

en: Status
it_IT: Stato

en: Step Size
it_IT: Step Dimensione

en: Style
it_IT: Stile

en: Stylised UI
it_IT: UI stilizzata

en: Sub Fields
it_IT: Campi Sub

en: Support
it_IT: Supporto

en: Swapped XML for JSON
it_IT: XML scambiato per JSON

en: Sync available
it_IT: Sync disponibile

en: Synchronise field group
it_IT: Sincronizza 
    Field Group

en: Tab
it_IT: Scheda

en: Table
it_IT: Tabella

en: Tabs
it_IT: Schede

en: Tags
it_IT: Tag

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomie

en: Taxonomy Term
it_IT: Termine Tassonomia

en: Term ID
it_IT: ID Termine

en: Term Object
it_IT: Oggetto Termine

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area
it_IT: Area di Testo

en: Text Only
it_IT: Solo Testuale

en: Text shown when active
it_IT: Testo visualizzato quando è attivo

en: Text shown when inactive
it_IT: Testo mostrato quando inattivo

en: Thank you for creating with <a href="%s">ACF</a>.
it_IT: Grazie per aver creato con <a href="%s">ACF</a>.

en: Thank you for updating to %s v%s!
it_IT: Grazie per aver aggiornato a %s v%s!

en: Thank you for updating! ACF %s is bigger and better than ever before. We hope you like it.
it_IT: Grazie per l'aggiornamento! ACF %s è più grande e migliore che mai. Speriamo che vi piaccia.

en: The %s field can now be found in the %s field group
it_IT: Il Campo %s può essere trovato nel 
    Field Group
     %s

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
it_IT: Le modifiche effettuate verranno cancellate se si esce da questa pagina

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
it_IT: Il codice seguente può essere utilizzato per registrare una versione locale del Field Group selezionato(i). Un Field Group locale può fornire numerosi vantaggi come ad esempio i tempi di caricamento più veloci, controllo di versione e campi / impostazioni dinamiche. Semplicemente copia e incolla il seguente codice nel file functions.php del vostro tema.

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
it_IT: I seguenti siti hanno necessità di un aggiornamento del DB. Controlla quelli che vuoi aggiornare e clicca %s.

en: The format displayed when editing a post
it_IT: Il formato visualizzato durante la modifica di un post

en: The format returned via template functions
it_IT: Il formato restituito tramite funzioni template

en: The format used when saving a value
it_IT: Il formato utilizzato durante il salvataggio di un valore

en: The gallery field has undergone a much needed facelift
it_IT: Il campo galleria ha subito un lifting tanto necessario

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
it_IT: La stringa "field_" non può essere usata come inizio nel nome di un Campo

en: The tab field will display incorrectly when added to a Table style repeater field or flexible content field layout
it_IT: Il campo scheda visualizzerà correttamente quando aggiunto a un campo ripetitore stile di tabella o disposizione flessibile in campo dei contenuti

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
it_IT: Questo Campo non può essere spostato fino a quando non saranno state salvate le modifiche

en: This field has a limit of {max} {identifier}
it_IT: Questo campo ha un limite di {max} {identifier}

en: This field requires at least {min} {identifier}
it_IT: Questo campoQuesto campo richiede almeno {min} {identifier}

en: This field requires at least {min} {label} {identifier}
it_IT: Questo campo richiede almeno {min} {label} {identifier}

en: This is the name which will appear on the EDIT page
it_IT: Questo è il nome che apparirà sulla pagina Modifica

en: Time Picker
it_IT: Selettore di tempo

en: TinyMCE will not be initalized until field is clicked
it_IT: TinyMCE non sarà inizializzato fino a quando il campo non viene cliccato

en: Title
it_IT: Titolo

en: To enable updates, please enter your license key on the <a href="%s">Updates</a> page. If you don't have a licence key, please see <a href="%s">details & pricing</a>.
it_IT: Per attivare gli aggiornamenti, per favore inserisci la tua chiave di licenza nella pagina <a href="%s">Aggiornamenti</a>. Se non hai una chiave di licenza, per favore vedi <a href="%s">dettagli e prezzi</a>.

en: To help make upgrading easy, <a href="%s">login to your store account</a> and claim a free copy of ACF PRO!
it_IT: Per rendere più semplice gli aggiornamenti, 
    <a href="%s">accedi al tuo account</a> e richiedi una copia gratuita di ACF PRO!

en: To unlock updates, please enter your license key below. If you don't have a licence key, please see <a href="%s" target="_blank">details & pricing</a>.
it_IT: Per sbloccare gli aggiornamenti, si prega di inserire la chiave di licenza qui sotto. Se non hai una chiave di licenza, si prega di vedere <a href="%s" target="_blank">Dettagli e prezzi</a>.

en: Toggle All
it_IT: Seleziona tutti

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Top Level Page (no parent)
it_IT: Pagina di primo livello (no Genitori)

en: Top aligned
it_IT: Allineamento in alto

en: True / False
it_IT: Vero / Falso

en: Type
it_IT: Tipo

en: Under the Hood
it_IT: Sotto il cofano

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown field
it_IT: Campo sconosciuto

en: Unknown field group
it_IT: Field Group sconosciuto

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Update Available
it_IT: Aggiornamento Disponibile

en: Update File
it_IT: Aggiorna File

en: Update Image
it_IT: Aggiorna Immagine

en: Update Information
it_IT: Informazioni di aggiornamento

en: Update Plugin
it_IT: Aggiorna Plugin

en: Updates
it_IT: Aggiornamenti

en: Upgrade Database
it_IT: Aggiorna Database

en: Upgrade Notice
it_IT: Avviso di Aggiornamento

en: Upgrade Sites
it_IT: Aggiornamento siti

en: Upgrade complete
it_IT: Aggiornamento completato

en: Upgrading data to version %s
it_IT: Aggiornamento dati alla versione %s

en: Uploaded to post
it_IT: Caricato al post

en: Uploaded to this post
it_IT: Caricato in questo Post

en: Use "Tab Fields" to better organize your edit screen by grouping fields together.
it_IT: Usa "Campi Scheda" per organizzare al meglio la vostra schermata di modifica raggruppando i campi insieme.

en: Use AJAX to lazy load choices?
it_IT: Usa AJAX per le scelte di carico lazy?

en: Use this field as an end-point and start a new group of tabs
it_IT: Utilizzare questo campo come un punto finale e iniziare un nuovo gruppo di schede

en: User
it_IT: Utente

en: User Form
it_IT: Form Utente

en: User Role
it_IT: Ruolo Utente

en: User unable to add new %s
it_IT: Utente non abilitato ad aggiungere %s

en: Validate Email
it_IT: Valida Email

en: Validation failed
it_IT: Validazione fallita

en: Validation successful
it_IT: Validazione avvenuta con successo

en: Value
it_IT: Valore

en: Value must be a number
it_IT: Il valore deve essere un numero

en: Value must be a valid URL
it_IT: Il valore deve essere una URL valida

en: Value must be equal to or higher than %d
it_IT: Il valore deve essere uguale o superiore a %d

en: Value must be equal to or lower than %d
it_IT: Il valore deve essere uguale o inferiore a %d

en: Values will be saved as %s
it_IT: I valori verranno salvati come %s

en: Vertical
it_IT: Verticale

en: View Field
it_IT: Visualizza Campo

en: View Field Group
it_IT: Visualizza 
    Field Group

en: Viewing back end
it_IT: Visualizzando Back-end

en: Viewing front end
it_IT: Visualizzando Frond-end

en: Visual
it_IT: Visuale

en: Visual & Text
it_IT: Visuale e Testuale

en: Visual Only
it_IT: Solo Visuale

en: We also wrote an <a href="%s">upgrade guide</a> to answer any questions, but if you do have one, please contact our support team via the <a href="%s">help desk</a>
it_IT: Abbiamo inoltre scritto una <a href="%s">guida all'aggiornamento</a> per rispondere alle vostre richieste, ma se ne avete di nuove, contattate il nostro <a href="%s">help desk</a>

en: We think you'll love the changes in %s.
it_IT: Pensiamo che amerete i cambiamenti in %s.

en: We're changing the way premium functionality is delivered in an exciting way!
it_IT: Stiamo cambiando in modo eccitante le funzionalità Premium!

en: Website
it_IT: Sito Web

en: Week Starts On
it_IT: La settimana inizia il

en: Welcome to Advanced Custom Fields
it_IT: Benvenuto in Advanced Custom Fields

en: What's New
it_IT: Cosa c'è di nuovo

en: Width
it_IT: Larghezza

en: Wrapper Attributes
it_IT: Attributi Contenitore

en: Wysiwyg Editor
it_IT: Editor Wysiwyg

en: Yes
it_IT: Si

en: acf_form() can now create a new post on submission
it_IT: acf_form() può ora creare un nuovo post di presentazione

en: and
it_IT: e

en: checked
it_IT: selezionato

en: class
it_IT: classe

en: copy
it_IT: copia

en: is equal to
it_IT: è uguale a

en: is not equal to
it_IT: non è uguale a

en: layouts
it_IT: layout

[ctx: noun]
en: Clone
it_IT: Clona

[ctx: noun]
en: Select
it_IT: Seleziona

en: or
it_IT: o

en: red : Red
it_IT: rosso : Rosso

en: remove {layout}?
it_IT: rimuovi {layout}?

[ctx: verb]
en: Edit
it_IT: Modifica

[ctx: verb]
en: Select
it_IT: Seleziona

[ctx: verb]
en: Update
it_IT: Aggiorna

en: width
it_IT: larghezza

en: {available} {label} {identifier} available (max {max})
it_IT: {available} {label} {identifier} disponibile (max {max})

en: {required} {label} {identifier} required (min {min})
it_IT: {required} {label} {identifier} richiesto (min {min})
