WPML_EXPORT - en to sv translation catalogue (192 entries)

en:  Your current site key (%s) does not match the selected product (%s).
sv: Din aktuella platsnyckel (%s) stämmer inte för den valda produkten (%s).

en:  to use auto-updates
sv: för att använda automatiska uppdateringar

en: %1$s needs to connect to its server to check for new releases and security updates. Something in the network or security settings is preventing this. Please allow outgoing communication to %2$s to remove this notice.
sv: %1$s måste ansluta till sin server för att söka efter nya utgåvor och säkerhetsuppdateringar. Något i nätverket eller säkerhetsinställningarna förhindrar detta. Tillåt utgående kommunikation till %2$s för att slippa detta meddelande.

en: %1$s plugin cannot connect to %2$s
sv: Insticksprogrammet %1$s kan inte ansluta till %2$s

en: %1$sGet a key for this site%2$s
sv: %1$sSkaffa en nyckel till denna webbplats%2$s

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet.
sv: %s kommer inte åt %s för registrering. Försök igen för att se om detta är ett tillfälligt problem. Om problemet kvarstår, se till att webbplatsen har åtkomst till internet.

en: %s cannot access %s to register. Try again to see if it's a temporary problem. If the problem continues, make sure that this site has access to the Internet. You can still use the plugin without registration, but you will not receive automated updates.
sv: %s kan inte ansluta till %s för registrering. Försök igen för att se om det är ett tillfälligt problem. Om problemet kvarstår, se till att den här platsen har åtkomst till internet. Du kan fortfarande använda insticksprogrammet utan registrering men du kommer inte att få automatiska uppdateringar.

en: %s cannot update because your site's registration is not valid. Please %sregister %s%s again for this site first.
sv: %s kan inte uppdateras eftersom din platsregistrering inte är giltig. %sRegistrera %s%s först igen för den här platsen.

en: %s is registered on this site. You will receive automatic updates until %s
sv: %s är registrerad på denna plats. Du kommer att få automatiska uppdateringar fram till %s

en: %s is registered on this site. Your Lifetime account gives you updates for life.
sv: %s är registrerad på denna plats. Ditt livstidskonto ger dig uppdateringar livet ut.

en: %s plugin must be registered in order to receive stability and security updates. Without these updates, the plugin may become incompatible with new versions of WordPress, which include security patches.
sv: Insticksprogrammet %s måste vara registrerat för att stabilitets- och säkerhetsuppdateringar ska kunna tas emot. Utan dessa uppdateringar kan insticksprogrammet bli inkompatibelt med WordPress som inkluderar säkerhetskorrigeringar.

en: %s support on wpml.org
sv: %s support på wpml.org

en: %s technical support
sv: %s teknisk support

en: %s, responsible for receiving automated updates for WPML and Toolset, requires the following PHP component(s) in order to function:
sv: %s, ansvarar för att ta emot uppdateringar för WPML och Toolset och kräver följande PHP-komponenter för att fungera:

en: %sRenew here%s.
sv: %sFörnya här%s.

en: (embedded)
sv: (inbäddad)

en: Activate
sv: Aktivera

en: Activate after download
sv: Aktivera efter nedladdning

en: Activating %s
sv: Aktiverar %s

en: Add
sv: Lägg till

en: All Installer Instances
sv: Alla instanser av installationsprogram

en: Already bought %s?
sv: Har redan köpt %s?

en: Already purchased %s?
sv: Har du redan köpt %s?

en: Are you sure you want to remove this site key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här platsnyckeln?

en: Are you sure you want to unregister?
sv: Är du säker på att du vill avregistrera?

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Bought again?
sv: Köpt igen?

en: Buy %s
sv: Köp %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check Now
sv: Kontrollera nu

en: Check for updates
sv: Sök efter uppdateringar

en: Check my order status
sv: Kontrollera min beställningsstatus

en: Click to see individual components options.
sv: Klicka för att visa alternativ för enskilda komponenter.

en: Commercial
sv: Kommersiell

en: Component
sv: Komponent

en: Connection failed! Please refresh the page and try again. (%s)
sv: Anslutningen misslyckades! Uppdatera sidan och försök igen. (%s)

en: Current
sv: Nuvarande

en: Delegated
sv: Delegerad

en: Development
sv: Utveckling

en: Dismiss
sv: Avvisa

en: Do you have an account on %s?
sv: Har du ett konto på %s?

en: Don't send this information and skip compatibility alerts
sv: Skicka inte denna information och skippa kompatibilitetsmeddelanden

en: Download
sv: Ladda ned

en: Download failed!\n\nClick OK to revalidate your subscription or CANCEL to try again.
sv: Nedladdning misslyckades!\n\nKlicka på OK för att på nytt validera din prenumeration eller AVBRYT för att försöka igen.

en: Download failed!\n\nPlease refresh the page and try again.
sv: Nedladdning misslyckades!\n\nUppdatera sidan och försök igen.

en: Downloading
sv: Laddar ned

en: Downloading is not possible because WordPress cannot write into the plugins folder. %sHow to fix%s.
sv: Nedladdning är inte möjlig eftersom WordPress inte kan skriva till insticksprogrammets mapp. %sHur man åtgärdar%s.

en: Downloading is not possible. WordPress cannot create required folders because of the\n                                        256 characters limitation of the current Windows environment.
sv: Nedladdning är inte möjlig. WordPress kan inte skapa de mappar som krävs på grund av teckengränsen på\n                                        256 tecken i den aktuella Windows-miljön.

en: Empty site key!
sv: Töm platsnyckel!

en: Enter site key
sv: Ange platsnyckel

en: Enter the site key for %1$s.
sv: Ange platsnyckeln för %1$s.

en: Enter the site key, from your %1$s account, to receive automatic updates for %2$s.
sv: Ange platsnyckeln från ditt %1$s-konto för att få automatiska uppdateringar för %2$s.

en: Extend Subscription
sv: Förläng prenumeration

en: Extend your subscription
sv: Förläng din prenumeration

en: For retrieving Installer debug information use the %s page.
sv: Använd sidan %s för att hämta felsökningsinformation för installationsprogrammet.

en: Get a key for this site
sv: Skaffa en nyckel till denna webbplats

en: Got renewal already?
sv: Har du redan förnyat?

en: Great! You just need to extend your subscription.
sv: Bra! Du behöver bara förlänga din prenumeration.

en: High priority
sv: Hög prioritet

en: I do not remember
sv: Kommer inte ihåg

en: I moved the site to this new URL
sv: Jag flyttade webbplatsen till denna nya URL

en: Ignore and don't ask me again
sv: Ignorera och fråga inte igen

en: In order to see the products information, please run the %smanual updates check%s to initialize the products list or (temporarily) remove the above code.
sv: För att kunna se produktinformationen, kör %smanuell uppdateringskontroll%s för att initiera produktlistan eller (temporärt) ta bort ovanstående kod.

en: Incorrect setup
sv: Felaktig inställning

en: Individual components
sv: Enskilda komponenter

en: Information about new versions is invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
sv: Informationen om nya versioner är ogiltig. Detta kan bero på ett tillfälligt kommunikationsproblem. Sök efter uppdateringar igen.

en: Information about versions of %s are invalid. It may be a temporary communication problem, please check for updates again.
sv: Informationen om versioner av %s är ogiltig. Detta kan bero på ett tillfälligt kommunikationsproblem. Sök efter uppdateringar igen.

en: Install and activate
sv: Installera och aktivera

en: Installed
sv: Installerad

en: Installer
sv: Installerare

en: Installer Log
sv: Installationsprogramlogg

en: Installer Support
sv: Support för installationsprogram

en: Installer System Status
sv: Systemstatus för installationsprogram

en: Installer cannot contact our updates server to get information about the available products and check for new versions. If you are seeing this message for the first time, you can ignore it, as it may be a temporary communication problem. If the problem persists and your WordPress admin is slowing down, you can disable automated version checks. Add the following line to your wp-config.php file:
sv: Installationsprogrammet kan inte kontakta vår uppdateringsserver för information om tillgängliga produkter och leta efter nya versioner. Om du ser det här meddelandet för första gången kan du ignorera det då det kan vara ett temporärt kommunikationsfel. Om problemet kvarstår och din WordPress-admin blir långsam kan du inaktivera automatisk versionskontroll. Lägg till följande rad i filen wp-config.php:

en: Installer cannot display the products information because the automatic updating for %s was explicitly disabled with the configuration below (usually in wp-config.php):
sv: Installationsprogrammet kan inte visa produktinformationen eftersom automatisk uppdatering för %s uttryckligen har inaktiverats enligt konfigurationen nedan (vanligtvis i wp-config.php):

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: Invalid product
sv: Ogiltig produkt

en: Invalid request!
sv: Ogiltig begäran!

en: Invalid site key for the current site.
sv: Ogiltig platsnyckel för den aktuella platsen.

en: Invalid site key for the current site. If the error persists, try to un-register first and then register again with the same site key.
sv: Ogiltigt platsnyckel för den aktuella webbplatsen. Om felet kvarstår, försök att först avregistrera och sen registrera igen med samma platsnyckel.

en: Is this still a development site?
sv: Är detta fortfarande en utvecklingswebbplats?

en: It looks like this site is a copy of a different site, or it has moved to a different URL.
sv: Denna webbplats verkar vara en kopia av en annan webbplats eller har flyttats till en annan URL.

en: It means you will not receive updates. This can lead to stability and even security issues.
sv: Det betyder att du inte får några uppdateringar. Detta kan orsaka problem med stabilitet och även med säkerheten.

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Learn more: %s
sv: Läs mer: %s

en: Log is empty
sv: Loggen är tom

en: More details
sv: Fler uppgifter

en: Need help?
sv: Behöver du hjälp?

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No repositories defined.
sv: Inga lager definierade.

en: No worries. We can check that for you.
sv: Ingen fara. Vi kan kontrollera det åt dig.

en: OK. You need to set up renewal for %s.
sv: OK. Du behöver förnya %s.

en: Operation complete!
sv: Slutfört!

en: Path
sv: Sökväg

en: Please install %s to allow translating %s.
sv: Installera %s för att möjliggöra översättning av %s.

en: Please note that the site key is case sensitive.
sv: Observera att sidans nyckel är skiftlägeskänslig.

en: Please update the URL of currently used site key %1$sin your account%2$s.
sv: Uppdatera URL för den platsnyckel som används för närvarande %1$si ditt konto%2$s.

en: Please update your site key's URL %1$sin your account%2$s.
sv: Uppdatera platsnycklarnas URL %1$si ditt konto%2$s.

en: Please update your site key's URL and set it as a production site %1$sin your account%2$s.
sv: Uppdatera platsnyckelns URL och ange den som produktionsplats %1$si ditt konto%2$s.

en: Privacy and data usage policy
sv: Integritets- och dataanvändningspolicy

en: Production
sv: Produktion

en: Register
sv: Registrera

en: Register %s
sv: Registrera %s

en: Registered
sv: Registrerad

en: Release notes
sv: Versionsinformation

en: Released
sv: Utgiven

en: Remember my preference.
sv: Kom ihåg mina preferenser.

en: Remember to remove %s from this website
sv: Kom ihåg att ta bort %s från denna webbplats

en: Remember to remove %s from this website.
sv: Kom ihåg att ta bort %s från den här webbplatsen.

en: Remember to remove %s from this website. %sCheck my order status%s
sv: Kom ihåg att ta bort %s från denna webbplats. %sKontrollera min beställningsstatus%s

en: Remove current site key (%s)
sv: Ta bort aktuell platsnyckel (%s)

en: Renew %s
sv: Förnya %s

en: Report to
sv: Rapportera till

en: Reporting to
sv: Rapporterar till

en: Request Arguments
sv: Argument för begäran

en: Request URL
sv: URL för begäran

en: Required PHP Libraries
sv: PHP-bibliotek som krävs

en: Response
sv: Svar

en: Return to the plugins page
sv: Återgå till sidan för insticksprogram

en: Return to the updates page
sv: Återgå till uppdateringssidan

en: Save
sv: Spara

en: See the %1$s and let us know in %2$s.
sv: Se %1$s och låt oss veta på %2$s.

en: Send theme and plugins information, in order to get faster support and compatibility alerts
sv: Skicka information om insticksprogram och tema för att få snabbare support och kompatibilitetsmeddelanden

en: Set Up Renewal For %s
sv: Förnya %s

en: Site Moved or Copied - %s require your action
sv: Webbplatsen är flyttad eller kopierad - %s kräver en åtgärd från dig

en: Site key
sv: Platsnyckel

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to register.
sv: Platsnyckeln ställdes in av %s, troligast i wp-config.php. Ta bort konstanten innan du försöker registrera.

en: Site-key was set by %s, most likely in wp-config.php. Please remove the constant before attempting to unregister.
sv: Platsnyckeln ställdes in av %s, troligast i wp-config.php. Ta bort konstanten innan du försöker avregistrera.

en: Something went wrong and we could not install all updates from the %s channel. Click here to %stry again%s. If the errors persist, please switch back to the Production channel and contact the %s%s support%s.
sv: Något gick fel och vi kunde inte installera alla uppdateringar från %s-kanalen. Klicka här för att %sförsöka igen%s. Om felet kvarstår, växla tillbaka till Produktionskanalen och kontakta %s%s supporten%s.

en: Sorry, you are not allowed to manage Installer for this site.
sv: Tyvärr. Du är inte behörig att hantera Installer för den här webbplatsen.

en: Subscription is expired.
sv: Prenumerationen har löpt ut.

en: Switch
sv: Växla

en: The plugins will update to the most recent version in the channel that you selected.
sv: Insticksprogrammen kommer att uppdateras till de senaste versionerna i den kanal som valts.

en: There was a problem switching to the %s channel. You can %sretry%s. If the problem continues, please %sdownload %s%s and install again manually
sv: Ett problem uppstod vid bytet till %s-kanalen. Du kan %sförsöka igen%s. Om problemet kvarstår, %sladda ned %s%s och installera igen manuellt

en: This is a copy of my original site
sv: Detta är en kopia av min ursprungliga webbplats

en: This is a development / staging site
sv: Detta är en utvecklings-/mellanlagringswebbplats

en: This page lets you install plugins and update existing plugins. To remove any of these plugins, go to the %splugins%s page and if you have the permission to remove plugins you should be able to do this.
sv: Den här sidan låter dig installera insticksprogram och uppdatera befintliga insticksprogram. För att ta bort insticksprogram, gå till sidan %sinsticksprogram%s. Om du har rättigheter att ta bort insticksprogram ska du kunna göra detta.

en: This site is registered on %s as a development site.
sv: Denna webbplats är registrerad på %s som en utvecklingswebbplats.

en: This site is registered on Toolset.com as a development site.
sv: Denna webbplats är registrerad på Toolset.com som en utvecklingswebbplats.

en: This site is registered on WPML.org as a development site.
sv: Denna webbplats är registrerad på WPML.org som en utvecklingswebbplats.

en: This site is using %s plugin, which is not paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means that you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
sv: Den här webbplatsen använder insticksprogrammet %s som inte är betalt. När du har fått din återbetalning ska du ta bort insticksprogrammet från dina webbplatser. Att använda oregistrerade insticksprogram innebär att du inte får stabilitets- och säkerhetsuppdateringar vilket kommer att resultera i problem med webbplatsen.

en: This site is using the %s plugin, which has not been paid for. After receiving a refund, you should remove this plugin from your sites. Using unregistered plugins means you are not receiving stability and security updates and will ultimately lead to problems running the site.
sv: Denna webbplats använder insticksprogrammet %s som inte är betald. När du har fått din återbetalning måste det tas bort från dina webbplatser. Att använda oregistrerade insticksprogram innebär att du inte får stabilitets- och säkerhetsuppdateringar och kommer i slutändan leda till problem på webbplatsen.

en: Time
sv: Tid

en: To install and update %s, please %sregister%s %s for this site.
sv: För att installera och uppdatera %s, %sregistera dig%s %s för den här webbplatsen.

en: To select different update channels (beta, development) you must update your existing products to their most recent stable versions.
sv: För att välja olika uppdateringskanaler (beta, utveckling) måste du uppdatera dina befintliga produkter till deras senaste stabila versioner.

en: Toolset API server
sv: Toolset API-server

en: Unknown repository
sv: Okänt lager

en: Unregister %s from this site
sv: Avregistrera %s från denna plats

en: Update Plugin
sv: Uppdatera insticksprogram

en: Updates channel:
sv: Uppdateringskanal:

en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

en: Updating the plugins on your site. Please don't close this page or navigate away.
sv: Uppdaterar insticksprogrammen på din webbplats. Stäng inte och lämna inte den här sidan.

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Upgrade your account
sv: Uppgradera ditt konto

en: WPML API server
sv: WPML API-server

en: We were not able to copy some plugin files. This is usually due to issues with permissions for WordPress content or plugins folder.
sv: Vi kunde inte kopiera vissa insticksprogramfiler. Detta beror oftast på behörighetsproblem för WordPress-innehåll eller insticksprogrammets mapp.

en: When this site goes live, remember to %1$s from "development" to "production" to remove this message. %2$s
sv: När denna webbplats publiceras, kom ihåg att %1$s från "development" till "production" för att ta bort detta meddelande. %2$s

en: Yes
sv: Ja

en: You are using a potentially less stable channel for %s. If you didn't enable this on purpose, you should switch to the 'Production' channel.
sv: Du använder en potentiellt mindre stabil kanal för %s. Om du inte aktiverade den avsiktligt bör du växla tillbaka till kanalen 'Produktion'.

en: You are using an expired %s account.
sv: Du använder ett förfallet %s-konto.

en: You are using an expired account of %s.
sv: Du använder ett förfallet konto för %s.

en: You are using an expired account of %s. %sExtend your subscription%s
sv: Du använder ett förfallet konto för %s. %sFörläng din prenumeration%s

en: You are using an invalid site key defined as the constant %s (most likely in wp-config.php).\n                                                Please remove it or use the correct value in order to be able to register correctly.
sv: Du använder en ogiltig platsnyckel angiven som konstanten %s (sannolikt i wp-config.php).\n                                                Ta bort den eller använd korrekt värde för för att kunna registrera korrekt.

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates
sv: Du använder en oregistrerad version av %s och får inte kompatibilitets- och säkerhetsuppdateringar

en: You are using an unregistered version of %s and are not receiving compatibility and security updates. %sRegister now%s
sv: Du använder en oregistrerad version av %s och får inte kompatibilitets- och säkerhetsuppdateringar. %sRegistrera nu%s

en: You are using the complementary %1$s. For the %2$s, %3$s.
sv: Du använder gratisversionen av %1$s. För %2$s, %3$s.

en: You do not have a %1$s account yet. You need to set up a renewal for %2$s.
sv: Du har inget %1$s-konto än. Du måste skapa en förnyelse för %2$s.

en: You have a %s account. You just need to extend your subscription.
sv: Du har ett %s-konto. Du behöver bara förlänga din prenumeration.

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %s
sv: Du har en gammal prenumeration utan Types som inte har automatiska uppdateringar. %s

en: You have an old Types-free subscription, which doesn't provide automatic updates. %sUpgrade your account%s
sv: Du har en gammal prenumeration utan Types, vilken inte harautomatiska uppdateringar. %sUppgradera ditt konto%s

en: You will have to renew your subscription in order to continue getting the updates and support.
sv: Du måste förnya din prenumeration för att fortsättningsvis få uppdateringar och support.

en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

en: Your site is using an expired %s account, which means you won't receive updates. This can lead to stability and security issues.
sv: Din webbplats använder ett förfallet %s-konto vilket betyder att du inte kommer att få några uppdateringar. Detta kan leda till problem med stabilitet och säkerhet.

en: Your subscription appears to no longer be valid. Please try to register again using a valid site key.
sv: Din prenumeration verkar inte längre vara giltig. Försök att registrera igen med en giltig platsnyckel.

en: Your subscription expires in %d day.
sv: Din prenumeration löper ut om %d dag.

en: Your subscription expires in %d days.
sv: Din prenumeration löper ut om %d dagar.

en: activated
sv: aktiverad

en: activating
sv: aktiverar

en: communication error details
sv: information om kommunikationsfel

en: complete set of features
sv: komplett uppsättning funktioner

en: downloaded
sv: nedladdad

en: downloading...
sv: laddar ned...

en: failed!
sv: misslyckades!

en: installed
sv: installerad

en: installing...
sv: installerar...

en: update the site key
sv: uppdatera platsnyckeln

en: updated
sv: uppdaterad

en: updating...
sv: uppdaterar...

en: upgrade to Toolset
sv: uppgradera till Toolset

en: which theme and plugins you are using.
sv: vilket tema och insticksprogram du använder.
